Rinopneumonitis konja
Rinopneumonitis konja je virusna bolest koja se prvotno očituje blagim dišnim sindromom, a potom pobačajem u kobila između 7. do 10. mjeseca bređosti.
Zemljopisna proširenost
Bolest je proširena u svjetskim razmjerima, pa je tako nazočna i u Hrvatskoj.
Etiologija
Uzročnik bolesti je virus iz porodice Herpesviridae, koja sadrži deoksiribonukleinsku kiselinu, a osjetljiv je na toplinu i 2%-tnu natrijevu lužinu.
Epizotiologija
Izvor infekcije pri dišnom obliku bolesti je bolesna životinja koja širi virus kontaktom ili aerogeno. Pri pobačaju pobačeni fetus sadrži velike količine virusa.
Patogeneza
Virus se prvotno umnaža u sluznici nosa, a potom prodre u krvotok kojim se proširi po cijelom organizmu (viremija). Tako dospije i do sluznice maternice bređe kobile, pa preko alantokoriona inficira plod koji ugine i bude pobačen.
Klinička slika
Inkubacija kod dišnog oblika bolesti traje 2 do 12 dana. Bolest započinje općim infekcioznim sindromom, a zatim pojavom crvenila nosne sluznice sa seroznim iscjetkom iz nosa, crvenilom očnih spojnica i neznatnim povećanjem podviličnih čvorova. Životinja obično ozdravi za tjedan dana, ali ako se životinje ne poštede od napora i ne liječe, dolazi do sekundarne bakterijske infekcije s mogućim razvojem gnojne upale nosa, upale ždrijela, pneumonije ili pleuritisa. U tom slučaju bolest potraje 2 do 5 tjedana. Kobile inficirane u drugoj polovici bređosti mogu pobaciti za 3 tjedna do 3 mjeseca poslije infekcije, a pobačaju obično ne prethode nikakvi znakovi bolesti.
Patološke promjene
Razudbeni nalaz odnosi se na pobačeni fetus na kojem nalazimo žutilo svih tkiva, edem pluća s točkastim ili difuznim krvarenjima, a na jetri bijela do žuta nekrotična žarišta veličine glave pribadače. U tipičnim slučajevima fetus može biti bez promjena, a plodne ovojnice neoštećene, što je vrlo znakovit diferencijalno-dijagnostički podatak. Patognomoničan histološki nalaz je izrazit edem pluća i uklopine u jezgri plućnih i jetrenih stanica.
Gospodarsko značenje
Rinopneumonitis u kobila uzrokuje znatne štete poglavito zbog pobačaja.
Liječenje
Pri liječenju u obzir dolazi samo sprečavanje mogućih sekundarnih bakterijskih infekcija.
Profilaksa
Najučinkovitija profilaktička mjera je vakcinacija ždrebadi, konja, kobila koje nisu bređe i bređih kobila prikladnim vakcinama prema naputku proizvođača
skinuto sa svijet-ljubimaca